National Results


2016 NATIONAL SENIOR DOUBLES CHAMPIONSHIP
DUNEDIN CITY PETANQUE - 3/4 DECEMBER 2016 - 24 ENTRIES

TROPHY
1st    Graeme Morris & Margaret Penny (Masterton/Herne Bay)
2nd   Warren McConnell & Sergio Salis (Dunedin City)
3rd= Bob Bridge & Ann Shields (Herne Bay/Epsom)
         Dave Gatchell & Sheryl Parslow (Horowhenua/Wanganui)

TROPHY CONSOLATION
1st    Neville Frost & Marilyn Bunce (Dunedin City/Alexandra)
2nd   Chris Taylor & Karen Stephen (Christchurch)
3rd= Ray Pierce & Aileen Simpson (Herne Bay/Caversham)
         Rewa Kyle & Stephen Kyle (Ashburton)

PLATE
1st    Shirley Macdonald & Ann Hogg (Otaki)
2nd   Pete Hamilton & Ian Baker (Wanganui/Herne Bay)
3rd= Claire Bradburn & Brian Bradburn (Silverstream)
         David Beer & Maryon Beer (Alexandra)
5th= Margaret Maher & Clive Bartleet (Northcote/Vikings)
         Keith Dixon & Les Clearwater(Christchurch)
7th= Alain Coulomb & Margaret Mordecai (Herne Bay/Otaki)
         Richard Hambleton & Annette Williams (Taieri)

CONSOLANTE
1st    Janet Goodin & Mavis Thompson (Caversham/Timaru T&C)
2nd   Glen Glamuzina & Karl Krupitza (Herne Bay/Caversham)
3rd= Graeme Cooper & Gretchen Preston (Taieri)
         Lindsay Hay & Sandra Hay (Alexandra)
5th= Mervyn Wilson & Kay George (St. Kilda)
         Tom Stratton & Dorothy Stratton (Taieri)
7th=  Angela Maxted & Loretta Candy (Kennedy Park)
          John Bell & Bill Walls (Caversham)


2016 NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIP
CHRISTCHURCH PETANQUE CLUB – 5/6 NOVEMBER 2016 – 36 Entries                                     

CHAMPIONSHIP 
1              Andre Noel & Tom Paulo (Vikings)           
2              Maurice Belz & Richard Swaney (Bayview/Herne Bay)
3=            Ann Hogg & Stephen Frampton (Otaki/Kapiti)
                  Stephane Montel & Emile Ferrand (Christchurch)             
5=            Charles Peni & Adellys Taraunu  (Panmure Pioneers)
                  Georgio Vakauta & Junior Puleitu (Vikings)          
                  Sharon Cannon & Murray Porter (Bayview)         
                  Andrew Mailei & Seti Mailei (Panmure Pioneers)              

CHAMPIONSHIP CONSOLATION
9              Bruno Falco & Paul Tamagushiku (Christchurch)
10            Allan Fletcher & Pam Jenkins (Herne Bay)             
11=          Tina Targett & John Targett (Christchurch)           
                 Richard Browne & Brian Westerbeek (Christchurch)         
13=          Margaret Penny & Margaret Maher (Herne Bay/Northcote)
                 Kathleen Wallace & Neville Frost (Dunedin City)
                 Ian Baker & Ray Pierce (Herne Bay)    
                 Morgan Choveaux & Nico Toyne (Papanui/Vikings)

PLATE 
17           Myles Cowper & Michael Rocks (Hataitai/Bayview)
18           Dave Gatchell & Peter Hamilton (Horowhenua/Wanganui)
19=         Shirley MacDonald & Graeme Morris (Otaki/Masterton)
                 Jared Handford & Les Clearwater (Christchurch)
21=         Levi Booth & Bob Bridge (Herne Bay)  
                 Thierry Pannetier & Jean-Pascal Cuer (Herne Bay)        
                 Claire Wilson & Christine Strichen (Wanganui) 
                 Angela Maxted & Ann Shields (Kennedy Park/Epsom)

PLATE CONSOLATION  
25           Claire Bradburn & Brian Bradburn (Silverstream)
26           Marilyn Bunce   & Colin Bunce (Alexandra)
27=         Ellen Pithie & Jan Guilford (Ashburton) 
                 Karen Stephen  & Chris Taylor (Christchurch)
29=         Kay George & Mervyn Wilson (St. Kilda)
                 Marion Harrison & Robyn Chalmers (Ashburton/Herne Bay)  
                 Keith Dixon & Alain Carpentier (Christchurch)
                 Sandra Hay & Lindsay Hay (Alexandra)

CONSOLANTE  
33           Cathryn Lyall & Phillip Lyall (Dunedin City)           
34           Maryon Beer & David Beer (Alexandra) 
35           Ruby Vakauta & Annick LeGuen (Vikings/Kapiti)
36           Joan Instone & Janet Goodin (Caversham)            


2016 NATIONAL SINGLES CHAMPIONSHIPS
Panmure Pioneers Petanque, Auckland - 1 & 2 October 2016 - 46 Entries

TROPHY
1st           Maurice Belz Bayview Napier)
2nd          Georgio Vakauta (Vikings)
3rd =        Junior Puleitu (Vikings) and Nico Toyne (Vikings)
5th =        Allan Fletcher (Herne Bay); Bill Peachey (Vikings); Andre Noel (Vikings); Adelys Taraunu (Panmure Pioneers) 

TROPHY CONSOLATION
1st           Seti Mailei (Panmure Pioneers)
2nd          Ian Baker (Herne Bay) 
3rd =        Clive Bartleet (Vikings) and Sharon Cannon (Bayview)
5th =        Bob Bridge (Herne Bay); Tom Paulo (Vikings); Angela Maxted (Kennedy Park); Charles Peni (Panmure Pioneers)

PLATE
1st           Margaret Penny (Herne Bay) 
2nd          Pam Jenkins (Herne Bay) 
3rd =        Shirley MacDonald (Otaki) and Jean-Pascal Cuer (Herne Bay)
5th =        Ricardo Swaney (Herne Bay); Claire Bradburn (Silverstream); Pete Hamilton (Wanganui); Yasmine George (Herne Bay)

PLATE CONSOLATION
1st           Ros Morton (Herne Bay) 
2nd          Thierry Pannetier (Herne Bay)
3rd =        Raymon Pierce (Herne Bay) and Christian Willmott (Vikings)
5th =        Paul Bickelman (Herne Bay); Paul Tamagushiku (Papanui); Ann Shields (Herne Bay); Les Clearwater (Christchurch)

CONSOLANTE
1st           Ann Hogg (Otaki)
2nd          Annick Le Guen (Kapiti)
3rd           Virginia Kirk Smith (Herne Bay)
4th           Nadine Simpson (Caversham)
5th           Richard Browne (Ashburton)
6th           Margaret Maher (Northcote)
7th           Chere McMath (Vikings)
8th           Alain Coulomb (Herne Bay)
9th           Ruby Vakauta (Vikings)
10th          Steve Frampton (Kapiti)
11th          Glen Glamuzina (Herne Bay)
12th          Kevin Davis (Epsom), Auckland
13th          Roger Brown (Kennedy Park) 
DNF          Paul Dalebroux (Stanley Bay)


2016 NATIONAL CLUB CHAMPIONSHIP
23/24 April - Rotorua - 20 teams of 6 - 17 clubs

OVERALL PLACING CLUB POINTS BUCHHOLZ POINTS SENIOR PLACING
1st Bayview  51 175.5
2nd Herne Bay Green 46.5 172.5
3rd Wanganui East 42 159
4th Masterton 37.5 169.5
5th Mange Callioux 36 184.5
6th St George 36 169.5
7th Kennedy Park 33 169 1st
8th Dunedin City 33 162
9th Christchurch 30 156
10th Herne Bay Gold 30 148.5
11th Northcote Red 28.5 133.5 2nd
12th Alexandra 27 156 3rd
13th Kapiti 27 145.5
14th Manawatu 24 145.5 4th
15th Herne Bay White 24 124.5
16th Hibiscus Coast 21 127.5 5th
17th Taieri 21 117
18th Tauranga 18 147
19th Northcote Blue 18 123 6th
20th Napier City 16.5 118.5 7th

2016 NATIONAL SHOOTING CHAMPIONS

Men - Maurice Beltz
Women - Ann Shields


2016 NATIONAL TRIPLES CHAMPIONSHIP
5/6 March - Manawatu Petanque Club - 22 entries

National 
Ranking   Overall
Points      Placing  

Championship
24            1st       Allan Fletcher, Pam Jenkins, Richard Swaney
22            2nd      Dez Grant, Sarah-Jane Wright, Lee Tafford
20            3rd=    Maurice Beltz, Miles Cowper, Michael Rocks and
20            3rd=     Claire Wilson, Sharon Cannon, Christine Strichen

Championship Consolation
18            5th      Richard Browne, Neville Frost, Brian Westerbeek
16            6th      Graeme Morris, Annick LeGuen, Pete Hamilton
14            7th=    Tina Targett, Chris Taylor, Karen Stephen and
14            7th=    Phillip Lyall, Cathryn Lyall, Kathleen Wallace

Plate
12             9th      Bob Bridge, Anne Shields, Ros Morton
10            10th     Yvonne Futcher, Ann Hogg, Paul Anderson
8              11th=   Nico Toyne, Morgan Choveaux, Grant Bray and
8              11th     Sheryl Parslow, Marilyn Bunce, Shirley MacDonald

Plate Consolation
6             13th      Kay George, John Targett, Mervyn Wilson
4             14th      Shirley Selwyn, Lew Gill, Dave Gatchell
2             15th=    Allan Taylor, Barbara Nicholls, Kathy Gatford and
2             15th=    Tony Simpson, Brett Maguire, Steve Frampton

Consolante
2              17th      David Corley, Marc Khull, Roger Ball
2              18th      Clive Bartleet, Tumua Faitale, Paul Dalebroux
2              19th      David Beer, Maryon Beer, Colin Bunce
2              20th      Diana Glamuzina, Glen Glamuzina, Tony Gatford
2              21st      Keith Dixon, Paul Tamagushiku, Richard Turfrey
2              22nd     Derek Cooper Elva Cooper, Paul Husband


2016 NATIONAL WOMEN'S TRIPLES CHAMPIONSHIP
6/7 February - Kapiti Petanque Club - 10 entries

 

Trophy
1st     Claire Wilson, Christine Strichen, Sharon Cannon
2nd    Claire Bradburn, Monica Smiler, Anne Hogg
3rd =  Jean Parley, Margaret Maher, Margaret Penny and Shirley MacDonald, Yvonne Futcher, Sheryl Parslow.
 
Trophy consolation
5th    Maryon Beer, AliceMaguigan, Sandra Hay
6th    Kathy Gatford, Jo Maxwell, Judith Williamson
7th = Tina Targett, Christine Taylor, Karan Stephen and Annick LeGuen, Ruby Vakauta, Sarah-Jane Wright
Consolante
9th    Christine Daykin, Noeline Corley, Trish Smart
10th   Linda Gazzard, Sheryl MacFadgen, Barbara Nichols

2015 NATIONAL SENIOR DOUBLES CHAMPIONSHIP
5/6 December - Kapiti Petanque Club - 26 entries

TROPHY 
1st      Ray Pierce (Herne Bay) & Bill Peachey (Hibiscus Coast)
2nd     Ian Baker & Bob Bridge (Herne Bay)
3rd =   Kevin McFadgen (Kapiti) & Barbara Nicholls (Hataitai)
3rd =   Graeme Morris & Brian Smith (Masterton)
5th =   Brian Frampton (Kapiti) & Shirley MacDonald (Otaki)
5th =   Kay George & Mervyn Wilson (St. Kilda)
5th =   Ann Hogg (Otaki) & Pete Hamilton (Wanganui)
5th =   Tony Gatford & Kathy Gatford (Kapiti)

TROPHY CONSOLATION
9th      Dave Gatchell (Horowhenua) & Enoka Smiler (Park Avenue)
10th    Neville Frost (Dunedin City) & John Targett (Christchurch)
11th = Clive Barleet (Vikings) & Tumua Fiatale (Panmure Pioneers)
11th = Margared Mordeai (Otaki) & Sheryl Parslow (Wanganui)
13th = Colin Bunce & Marilyn Bunce (Alexandra)
13th = Keith Dixon & Les Clearwater (Christchurch)
13th = Ros Morton (Herne Bay) & Ann Shields (Epsom)
13th = Shirley Selwyn (Wanganui) & Lew Gill (Horowhenua)

CONSOLANTE
17th    Chris Talor & Karen Stephen (Christchurch)
18th    David Beer & Maryon Beer (Alexandra)
19th    Claire Bradburn & Brian Bradburn (Silverstream)
20th    Janet Goodin (Caversham) & Mavis Thompson (Timaru)
21st    Ian Calder & Eddie Campbell (Kapiti)
22nd    Margaret Maher (Northcote) & Margaret Penny (Herne Bay)
23rd    Christine Daykin & Noeline Corley (Manawatu)
24th    Angela Maxted (Kennedy Park) & Chris Beams (Herne Bay)
25th    Alain Coulomb (Herne Bay) & Jean-Claude Rapon (Hibiscus Coast)
26th    Marc Khull & David Corley (Manawatu)


2015 NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIP
7/8 NOVEMBER - Herne Bay - 34 entries

singles for website                 plate for website             winner for website                     consolation for website

National 
Ranking   Overall
Points      Placing  
  

TROPHY
24          1st      Georgio Vakauta & Junior Purcell (Vikings)
22          2nd     Seti & Leilani Mailei (Panmure Pioneers)
20          3rd=    Charles & David Peni (Panmure Pioneers)
20          3rd=    Bruno Falco (Christchurch) & Richard Browne (Ashburton)
18          5th=    Ian Baker & Bob Bridge (Herne Bay)
18          5th=    Andre Noel & Tom Paulo (Vikings)
18          5th=    Pam Jenkins & Christian Fouquet (Herne Bay)
18          5th=    Alain Coulomb & Françoise Case (Herne Bay)

TROPHY CONSOLATION
16          9th      Allan Fletcher & Richard Swaney (Herne Bay)
15          10th    Graeme Morris (Masterton) & Neville Frost (Dunedin)
14          11th=  Brian & Claire Bradburn (Silverstream)
14          11th=  Margaret Maher (Northcote) & Margaret Penny (Herne Bay)
13          13th=  Brett Maguire & Kevin McFadgen (Kapiti)
13          13th=  Ruby Vakauta (Vikings) & Annick LeGuen (Kapiti)
13          13th=  Clive Bartleet (Vikings) & Tumua Faitele (Panmure Pioneers)
13          13th=  Jean-Pascal Cuer & Thierry Pannetier (Herne Bay)

PLATE
12          17th    Shirley Macdonald & Ann Hogg (Otaki)
10          18th    Pete Hamilton (Wanganui) & Dave Gatchell (Horowhenua)
8            19th=  Selwyn Sainty (Herne Bay) & Steve Lawry (Vikings)
6            19th=  John Hudson & Josie Parkin (Tauranga)
4            21st =  Cathryn & Phillip Lyall (Dunedin)
2            21st =  Jean Parley (Stanley Bay) & Angela Maxted (Kennedy Park)
2            21st =  Niau & Tiki Ruta (Vikings)
2            21st =  Ann Clayworth & Claire Matthews (Northcote)

PLATE CONSOLATION
2            25th    Ann Shields (Epsom) & Sandy Austin (Herne Bay)
2            26th    Paul Bickelmann (Herne Bay) & Ena Manuireva (Vikings)
2            27th=  Keith Dixon & Les Clearwater (Christchurch)
2            27th=  Diana & Glen Glamuzina (Herne Bay)
2            29th=  Kevin & Lidya Davis (Vikings)
2            29th=  Bruce Cooper & Barrie Clayworth (Northcote)
2            29th=  Ros Morton (Herne Bay) & Eileen Lippard (Kennedy Park)
2            29th=  Mervyn Wilson & Kay George (St Kilda)

CONSOLANTE
2            33rd    Bill Peachey (Vikings) & Raymon Pierce (Herne Bay)
2            34th    Warren McConnell & Kathleen Wallace (Dunedin)


2015 NATIONAL SINGLES CHAMPIONSHIP
3/4 October 2015 - Horowhenua - 56 entries

National    Overall
Ranking     Place
Points 

TROPHY 
24            1       Georgio Vakauta (Vikings)
22            2       Nicolas Jegousse (Upper Hutt)
20            3=     Junior Purcell (Vikings)
20            3=     Michael Rocks (Bay View)
18            5=     Claire Wilson (Masterton)
18            5=     Peter Hamilton (Wanganui East)
18            5=     Sharon Cannon (Bay View)
18            5=     Shirley MacDonald (Otaki)

TROPHY CONSOLATION
16            9       Tom Paulo (Vikings)
15            10     Graeme Morris (Masterton)
14            11=   Gordon Ogden (Napier)
14            11=   Ray Pierce (Vikings)
13            13=   Annick Le Guen (Kapiti)
13            13=   Bob Bridge (Herne Bay)
13            13=   Christine Strichen (Wanganui East)
13            13=   Lewis Gill (Horowhenua)

PLATE
12            17     Kevin McFadgen (Kapiti)
10            18     Jean-Pascal Cuer (Herne Bay)
8              19=   Dez Grant (St. George)
8              19=   Enoka Smiler (Park Ave)
6              21=   Claire Bradburn (Silverstream)
6              21=   Colin Bunce (Alexandra)
6              21=   Dave Gatchell (Horowhenua)
6              21=   Yvonne Futcher (Wanganui East)

PLATE CONSOLATION
4            25      Allan Fletcher (Herne Bay)
2            26      Tony Simpson (Wanganui East)
2            27=    Tony Gatford (Kapiti)
2            27=    Marc Khull (Manawatu)
2            29=    Ann Hogg (Otaki))
2            29=    Margaret Maher (Northcote)
2            29=    Margaret Mordecai (Otaki)
2            29=    Sarah Jane Wright (St. George)

CONSOLANTE
2           33       Phillip Lyall (Dunedin City)
2           34       Marilyn Bunce (Alexandra)
2           35       Richard Browne (Christchurch)
2           36       Richard Turfrey (Wanganui East)
2           37       Sandra Hay (Alexandra)
2           38       Grant Bray (Kapiti)
2           39       David Beer (Alexandra)
2           40       Sheryl Parslow (Wanganui East)
2           41       Keith Dixon (Christchurch)
2           42       Alain Coulomb (Herne Bay)
2           43       Monica Smiler (Park Ave)
2           44       Lindsay Hay (Alexandra)
2           45       Chris Taylor (Christchurch)
2           46       Thierry Pannetier (Herne Bay)
2           47       Steve Frampton (Hataitai)
2           48       Dene Futcher (Wanganui East)
2           49       Eddie Campbell (Kapiti)
2           50       Trish Smart (Manawatu)
2           51       Maryon Beer (Alexandra)
2           52       Ken Haywood (Wanganui East)
2           53       Brett Maguira (Kapiti)
2           54       Alan Taylor (Kapiti)
2           55       Barbara Nicholls (Hataitai)
2           56       Ruby Vakauta (Vikings)


2015 NATIONAL CLUBS CHAMPIONSHIP
25/26 April 2015 - Rotorua - 15 Entries

PLACING
1st        Herne Bay Green
2nd       Vikings Maroon
3rd        Herne Bay Gold
4th        Panmure Pioneers
5th        Christchurch
6th        Dunedin City
7th        St George
8th        Bay View
9th        Masterton
10th      Wanganui East
11th      Mange Calliux
12th      Kapiti
13th      Vikings White
14th      Tauranga
15th      Alexandra


 

RESULTS - 2015 NATIONAL TRIPLES CHAMPIONSHIP 
6/7 March 2015 - Christchurch - 18 Entries

National     Overall
Ranking      Placing
Points  

TROPHY
24             1st       Bob Bridge (Masterton), Ray Pierce (Vikings), Ian Baker (Herne Bay)
22             2nd      Christine Strichen (Wanganui East), Claire Wilson (Masterton), Sharon Cannon (Bay View)
20             3rd=     Murray Porter (Bay View), Pete Hamilton (Wanganui East), John Greig (Kennedy Park)
20             3rd=     John Targett, Mark Richardson, Brian Westerbeek (Christchurch)

TROPHY CONSOLATION
18            5th       Bruno Falco, Stephane Montel, Emile Ferrand (Christchurch)
16            6th       Kathleen Wallace, Cathryn Lyall, Phillip Lyall (Dunedin City)
14            7th=     Art Vernon (Papanui), Andrew Findlay, Les Clearwater (Christchurch)
14            7th=     Chris Taylor, Tina Target, Karen Stephen (Christchurch)

CONSOLANTE
12            9th        Claire Bradburn, Brian Bradburn (Silverstream), Graeme Morris (Masterton)
10            10th      Richard Browne (Christchurch), Neville Frost, Warren McConnell (Dunedin City)
8              11th      Alain Carpentier, Goulven Robinet, Nicolas Xavier (Christchurch)
6              12th      Mavis Thompson (Timaru), Janet Goodin, Robbie Sihamau (Caversham)
4              13th      Sandra Hay, Lindsay Hay, David Beer (Alexandra)
2              14th      Angela Maxted (Kennedy Park), Ruby Vakauta (Vikings), Annick Le Guen (Kapiti)
2              14th      Kay George, Mervyn Wilson (St. Kilda), Roy Harry-Young (Caversham)
2              16th      Shannon Crequeur, Emily Hickman, Dion Biggs (Ashburton) (Youth Champions)
2              17th      Margaret Mordecai (Otaki), Shirley MacDonald (Horowhenua), Sheryl Parslow (Wanganui East)
2              18th      Keith Dixon (Christchurch), Marilyn Bunce, Colin Bunce (Alexandra)


RESULTS - 2015 NATIONAL WOMEN'S TRIPLES CHAMPIONSHIP
7/8 February 2015 - Stanley Bay - 7 Entries

PLACING 

TROPHY
1st         Sharon Cannon, Christine Strichen (Wanganui East), Claire Wilson (Masterton)
2nd        Ella Harris (Northcote), Eilleen Lippard (Kennedy Park), Sheryl Parslow (Wanganui East)
3rd=       Marilyn Bunce (Alexandra), Francoise Case (Herne Bay), Shirley MacDonald (Horowhenua)
3rd=       Anne Clayworth, Julie Leadbetter, Claire Matthews (Northcote)

TROPHY CONSOLATION
5th        Catherine Maher (Hataitai), Margaret Maher (Northcote), Jean Parley (Stanley Bay)
6th        Claire Bradburn (Silverstream), Angela Maxted (Kennedy Park), Ruby Vakuata (Vikings)
7th        Ros Morton, Ann Shields (Herne Bay), Margaret Penny (Vikings)


 

  

RESULTS - 2014 NATIONAL SINGLES CHAMPIONSHIP
4/5 October 2014 - Christchurch - 34 Entries

National Ranking
Points
 Overall
Place 
 
24 1st Stephane Montel  (Christchurch)
22 2nd Shirley MacDonald (Horowhenua)
20 3rd= Bob Bridge (Herne Bay)
20 3rd=  Phillip Lyall (Dunedin City)
18 5th= Ray Pierce (Vikings)
18 5th=  Richard Browne (Ashburton)
18 5th=  Brian Westerbeek (Christchurch)
18 5th=  Marilyn Bunce (Alexandra)
16 9th Bob McCarthy (Otaki)
15 10th Neville Frost (Dunedin City)
14 11th= Warren McConnell (Dunedin CIty)
14 11th=  Claire Wilson (Masterton)
13 13th= Robert Cumming (Tauranga BOP)
13 13th=  Peter Hamilton (Wanganui East)
13 13th=  Emile Ferrand (Christchurch)
13 13th=  John Hudson (Tauranga BOP)
12 17th Mark Richardson (Christchurch)
10 18th Christine Strichen (Wanganui East)
8 19th Bruno Falco (Christchurch)
6 20th Chris Taylor (Christchurch)
4 21st Les Clearwater (Christchurch)
2 22nd Claire Bradburn (Silverstream)
2 23rd Richard Turfrey (Wanganui East)
2 24th Andrew Findlay (Christchurch)
2 25th Margaret Penny (Vikings)
2 26th Josie Parkin (Tauranga BOP)
2 27th Mavis Thompson (Timaru T&CC)
2 28th Margaret Maher (Northcote)
2 29th Karen Stephen (Christchurch)
2 30th Colin Bunce (Alexandra)
2 31st John Taylor (Northcote)
2 32nd Margaret Mordecai (Otaki)
2 33rd Keith Dixon (Christchurch)
2 34th Stephanie McDonald (Christchurch)