2016

2016 NATIONAL SENIOR DOUBLES CHAMPIONSHIP
DUNEDIN CITY PETANQUE - 3/4 DECEMBER 2016 - 24 ENTRIES

TROPHY
1st    Graeme Morris & Margaret Penny (Masterton/Herne Bay)
2nd   Warren McConnell & Sergio Salis (Dunedin City)
3rd= Bob Bridge & Ann Shields (Herne Bay/Epsom)
         Dave Gatchell & Sheryl Parslow (Horowhenua/Wanganui)

TROPHY CONSOLATION
1st    Neville Frost & Marilyn Bunce (Dunedin City/Alexandra)
2nd   Chris Taylor & Karen Stephen (Christchurch)
3rd= Ray Pierce & Aileen Simpson (Herne Bay/Caversham)
         Rewa Kyle & Stephen Kyle (Ashburton)

PLATE
1st    Shirley Macdonald & Ann Hogg (Otaki) 
2nd   Pete Hamilton & Ian Baker (Wanganui/Herne Bay)
3rd= Claire Bradburn & Brian Bradburn (Silverstream)
         David Beer & Maryon Beer (Alexandra)
5th= Margaret Maher & Clive Bartleet (Northcote/Vikings)
         Keith Dixon & Les Clearwater(Christchurch)
7th= Alain Coulomb & Margaret Mordecai (Herne Bay/Otaki)
         Richard Hambleton & Annette Williams (Taieri)

CONSOLANTE
1st    Janet Goodin & Mavis Thompson (Caversham/Timaru T&C)
2nd   Glen Glamuzina & Karl Krupitza (Herne Bay/Caversham) 
3rd= Graeme Cooper & Gretchen Preston (Taieri)
         Lindsay Hay & Sandra Hay (Alexandra)
5th= Mervyn Wilson & Kay George (St. Kilda)
         Tom Stratton & Dorothy Stratton (Taieri)
7th=  Angela Maxted & Loretta Candy (Kennedy Park)
          John Bell & Bill Walls (Caversham)


2016 NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIP 
CHRISTCHURCH PETANQUE CLUB – 5/6 NOVEMBER 2016 – 36 Entries                                     

CHAMPIONSHIP 
1              Andre Noel & Tom Paulo (Vikings)           
2              Maurice Belz & Richard Swaney (Bayview/Herne Bay)
3=            Ann Hogg & Stephen Frampton (Otaki/Kapiti)
                  Stephane Montel & Emile Ferrand (Christchurch)             
5=            Charles Peni & Adellys Taraunu  (Panmure Pioneers)
                  Georgio Vakauta & Junior Puleitu (Vikings)          
                  Sharon Cannon & Murray Porter (Bayview)         
                  Andrew Mailei & Seti Mailei (Panmure Pioneers)              

CHAMPIONSHIP CONSOLATION
9              Bruno Falco & Paul Tamagushiku (Christchurch)
10            Allan Fletcher & Pam Jenkins (Herne Bay)             
11=          Tina Targett & John Targett (Christchurch)           
                 Richard Browne & Brian Westerbeek (Christchurch)         
13=          Margaret Penny & Margaret Maher (Herne Bay/Northcote)
                 Kathleen Wallace & Neville Frost (Dunedin City)
                 Ian Baker & Ray Pierce (Herne Bay)     
                 Morgan Choveaux & Nico Toyne (Papanui/Vikings)

PLATE 
17           Myles Cowper & Michael Rocks (Hataitai/Bayview)
18           Dave Gatchell & Peter Hamilton (Horowhenua/Wanganui)
19=         Shirley MacDonald & Graeme Morris (Otaki/Masterton)
                 Jared Handford & Les Clearwater (Christchurch)
21=         Levi Booth & Bob Bridge (Herne Bay)  
                 Thierry Pannetier & Jean-Pascal Cuer (Herne Bay)         
                 Claire Wilson & Christine Strichen (Wanganui) 
                 Angela Maxted & Ann Shields (Kennedy Park/Epsom)

PLATE CONSOLATION  
25           Claire Bradburn & Brian Bradburn (Silverstream)
26           Marilyn Bunce   & Colin Bunce (Alexandra)
27=         Ellen Pithie & Jan Guilford (Ashburton) 
                 Karen Stephen  & Chris Taylor (Christchurch)
29=         Kay George & Mervyn Wilson (St. Kilda)
                 Marion Harrison & Robyn Chalmers (Ashburton/Herne Bay)  
                 Keith Dixon & Alain Carpentier (Christchurch)
                 Sandra Hay & Lindsay Hay (Alexandra)

CONSOLANTE  
33           Cathryn Lyall & Phillip Lyall (Dunedin City)           
34           Maryon Beer & David Beer (Alexandra) 
35           Ruby Vakauta & Annick LeGuen (Vikings/Kapiti)
36           Joan Instone & Janet Goodin (Caversham)            


2016 NATIONAL SINGLES CHAMPIONSHIPS
Panmure Pioneers Petanque, Auckland - 1 & 2 October 2016 - 46 Entries

TROPHY
1st           Maurice Belz Bayview Napier)
2nd          Georgio Vakauta (Vikings)
3rd =        Junior Puleitu (Vikings) and Nico Toyne (Vikings)
5th =        Allan Fletcher (Herne Bay); Bill Peachey (Vikings); Andre Noel (Vikings); Adelys Taraunu (Panmure Pioneers) 

TROPHY CONSOLATION
1st           Seti Mailei (Panmure Pioneers)
2nd          Ian Baker (Herne Bay) 
3rd =        Clive Bartleet (Vikings) and Sharon Cannon (Bayview)
5th =        Bob Bridge (Herne Bay); Tom Paulo (Vikings); Angela Maxted (Kennedy Park); Charles Peni (Panmure Pioneers)

PLATE
1st           Margaret Penny (Herne Bay) 
2nd          Pam Jenkins (Herne Bay) 
3rd =        Shirley MacDonald (Otaki) and Jean-Pascal Cuer (Herne Bay)
5th =        Ricardo Swaney (Herne Bay); Claire Bradburn (Silverstream); Pete Hamilton (Wanganui); Yasmine George (Herne Bay)

PLATE CONSOLATION
1st           Ros Morton (Herne Bay) 
2nd          Thierry Pannetier (Herne Bay)
3rd =        Raymon Pierce (Herne Bay) and Christian Willmott (Vikings)
5th =        Paul Bickelman (Herne Bay); Paul Tamagushiku (Papanui); Ann Shields (Herne Bay); Les Clearwater (Christchurch)

CONSOLANTE
1st           Ann Hogg (Otaki)
2nd          Annick Le Guen (Kapiti)
3rd           Virginia Kirk Smith (Herne Bay)
4th           Nadine Simpson (Caversham)
5th           Richard Browne (Ashburton)
6th           Margaret Maher (Northcote)
7th           Chere McMath (Vikings)
8th           Alain Coulomb (Herne Bay)
9th           Ruby Vakauta (Vikings)
10th          Steve Frampton (Kapiti)
11th          Glen Glamuzina (Herne Bay)
12th          Kevin Davis (Epsom), Auckland
13th          Roger Brown (Kennedy Park) 
DNF          Paul Dalebroux (Stanley Bay)


2016 NATIONAL CLUB CHAMPIONSHIP
23/24 April - Rotorua - 20 teams of 6 - 17 clubs

OVERALL PLACING CLUB POINTS BUCHHOLZ POINTS SENIOR PLACING
1st Bayview  51 175.5
2nd Herne Bay Green 46.5 172.5
3rd Wanganui East 42 159
4th Masterton 37.5 169.5
5th Mange Callioux 36 184.5
6th St George 36 169.5
7th Kennedy Park 33 169 1st
8th Dunedin City 33 162
9th Christchurch 30 156
10th Herne Bay Gold 30 148.5
11th Northcote Red 28.5 133.5 2nd
12th Alexandra 27 156 3rd
13th Kapiti 27 145.5
14th Manawatu 24 145.5 4th
15th Herne Bay White 24 124.5
16th Hibiscus Coast 21 127.5 5th
17th Taieri 21 117
18th Tauranga 18 147
19th Northcote Blue 18 123 6th
20th Napier City 16.5 118.5 7th

2016 NATIONAL SHOOTING CHAMPIONS

Men - Maurice Beltz
Women - Ann Shields


2016 NATIONAL TRIPLES CHAMPIONSHIP
5/6 March - Manawatu Petanque Club - 22 entries

National 
Ranking   Overall
Points      Placing  

Championship
24            1st       Allan Fletcher, Pam Jenkins, Richard Swaney
22            2nd      Dez Grant, Sarah-Jane Wright, Lee Tafford
20            3rd=    Maurice Beltz, Miles Cowper, Michael Rocks and
20            3rd=     Claire Wilson, Sharon Cannon, Christine Strichen

Championship Consolation
18            5th      Richard Browne, Neville Frost, Brian Westerbeek
16            6th      Graeme Morris, Annick LeGuen, Pete Hamilton
14            7th=    Tina Targett, Chris Taylor, Karen Stephen and
14            7th=    Phillip Lyall, Cathryn Lyall, Kathleen Wallace

Plate
12             9th      Bob Bridge, Anne Shields, Ros Morton
10            10th     Yvonne Futcher, Ann Hogg, Paul Anderson
8              11th=   Nico Toyne, Morgan Choveaux, Grant Bray and 
8              11th     Sheryl Parslow, Marilyn Bunce, Shirley MacDonald

Plate Consolation
6             13th      Kay George, John Targett, Mervyn Wilson
4             14th      Shirley Selwyn, Lew Gill, Dave Gatchell
2             15th=    Allan Taylor, Barbara Nicholls, Kathy Gatford and
2             15th=    Tony Simpson, Brett Maguire, Steve Frampton

Consolante
2              17th      David Corley, Marc Khull, Roger Ball
2              18th      Clive Bartleet, Tumua Faitale, Paul Dalebroux
2              19th      David Beer, Maryon Beer, Colin Bunce
2              20th      Diana Glamuzina, Glen Glamuzina, Tony Gatford
2              21st      Keith Dixon, Paul Tamagushiku, Richard Turfrey
2              22nd     Derek Cooper Elva Cooper, Paul Husband


2016 NATIONAL WOMEN'S TRIPLES CHAMPIONSHIP
6/7 February - Kapiti Petanque Club - 10 entries

 

Trophy
1st     Claire Wilson, Christine Strichen, Sharon Cannon
2nd    Claire Bradburn, Monica Smiler, Anne Hogg
3rd =  Jean Parley, Margaret Maher, Margaret Penny and Shirley MacDonald, Yvonne Futcher, Sheryl Parslow.
 
Trophy consolation
5th    Maryon Beer, AliceMaguigan, Sandra Hay
6th    Kathy Gatford, Jo Maxwell, Judith Williamson
7th = Tina Targett, Christine Taylor, Karan Stephen and Annick LeGuen, Ruby Vakauta, Sarah-Jane Wright
Consolante
9th    Christine Daykin, Noeline Corley, Trish Smart
10th   Linda Gazzard, Sheryl MacFadgen, Barbara Nichols
© Copyright Petanque NZ 2019