2015


2015 NATIONAL SENIOR DOUBLES CHAMPIONSHIP
5/6 December - Kapiti Petanque Club - 26 entries

TROPHY 
1st      Ray Pierce (Herne Bay) & Bill Peachey (Hibiscus Coast)
2nd     Ian Baker & Bob Bridge (Herne Bay)
3rd =   Kevin McFadgen (Kapiti) & Barbara Nicholls (Hataitai)
3rd =   Graeme Morris & Brian Smith (Masterton)
5th =   Brian Frampton (Kapiti) & Shirley MacDonald (Otaki)
5th =   Kay George & Mervyn Wilson (St. Kilda)
5th =   Ann Hogg (Otaki) & Pete Hamilton (Wanganui)
5th =   Tony Gatford & Kathy Gatford (Kapiti)

TROPHY CONSOLATION
9th      Dave Gatchell (Horowhenua) & Enoka Smiler (Park Avenue)
10th    Neville Frost (Dunedin City) & John Targett (Christchurch)
11th = Clive Barleet (Vikings) & Tumua Fiatale (Panmure Pioneers)
11th = Margared Mordeai (Otaki) & Sheryl Parslow (Wanganui)
13th = Colin Bunce & Marilyn Bunce (Alexandra)
13th = Keith Dixon & Les Clearwater (Christchurch)
13th = Ros Morton (Herne Bay) & Ann Shields (Epsom)
13th = Shirley Selwyn (Wanganui) & Lew Gill (Horowhenua)

CONSOLANTE
17th    Chris Talor & Karen Stephen (Christchurch)
18th    David Beer & Maryon Beer (Alexandra)
19th    Claire Bradburn & Brian Bradburn (Silverstream)
20th    Janet Goodin (Caversham) & Mavis Thompson (Timaru)
21st    Ian Calder & Eddie Campbell (Kapiti)
22nd    Margaret Maher (Northcote) & Margaret Penny (Herne Bay)
23rd    Christine Daykin & Noeline Corley (Manawatu)
24th    Angela Maxted (Kennedy Park) & Chris Beams (Herne Bay)
25th    Alain Coulomb (Herne Bay) & Jean-Claude Rapon (Hibiscus Coast)
26th    Marc Khull & David Corley (Manawatu)


2015 NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIP
7/8 NOVEMBER - Herne Bay - 34 entries

singles for website                 plate for website             winner for website                     consolation for website

National 
Ranking   Overall
Points      Placing  
  

TROPHY
24          1st      Georgio Vakauta & Junior Purcell (Vikings)
22          2nd     Seti & Leilani Mailei (Panmure Pioneers)
20          3rd=    Charles & David Peni (Panmure Pioneers)
20          3rd=    Bruno Falco (Christchurch) & Richard Browne (Ashburton)
18          5th=    Ian Baker & Bob Bridge (Herne Bay)
18          5th=    Andre Noel & Tom Paulo (Vikings)
18          5th=    Pam Jenkins & Christian Fouquet (Herne Bay)
18          5th=    Alain Coulomb & Françoise Case (Herne Bay)

TROPHY CONSOLATION
16          9th      Allan Fletcher & Richard Swaney (Herne Bay)
15          10th    Graeme Morris (Masterton) & Neville Frost (Dunedin)
14          11th=  Brian & Claire Bradburn (Silverstream)
14          11th=  Margaret Maher (Northcote) & Margaret Penny (Herne Bay)
13          13th=  Brett Maguire & Kevin McFadgen (Kapiti)
13          13th=  Ruby Vakauta (Vikings) & Annick LeGuen (Kapiti)
13          13th=  Clive Bartleet (Vikings) & Tumua Faitele (Panmure Pioneers)
13          13th=  Jean-Pascal Cuer & Thierry Pannetier (Herne Bay)

PLATE 
12          17th    Shirley Macdonald & Ann Hogg (Otaki)
10          18th    Pete Hamilton (Wanganui) & Dave Gatchell (Horowhenua)
8            19th=  Selwyn Sainty (Herne Bay) & Steve Lawry (Vikings)
6            19th=  John Hudson & Josie Parkin (Tauranga)
4            21st =  Cathryn & Phillip Lyall (Dunedin)
2            21st =  Jean Parley (Stanley Bay) & Angela Maxted (Kennedy Park)
2            21st =  Niau & Tiki Ruta (Vikings)
2            21st =  Ann Clayworth & Claire Matthews (Northcote)

PLATE CONSOLATION
2            25th    Ann Shields (Epsom) & Sandy Austin (Herne Bay)
2            26th    Paul Bickelmann (Herne Bay) & Ena Manuireva (Vikings)
2            27th=  Keith Dixon & Les Clearwater (Christchurch)
2            27th=  Diana & Glen Glamuzina (Herne Bay)
2            29th=  Kevin & Lidya Davis (Vikings)
2            29th=  Bruce Cooper & Barrie Clayworth (Northcote)
2            29th=  Ros Morton (Herne Bay) & Eileen Lippard (Kennedy Park)
2            29th=  Mervyn Wilson & Kay George (St Kilda)

CONSOLANTE 
2            33rd    Bill Peachey (Vikings) & Raymon Pierce (Herne Bay)
2            34th    Warren McConnell & Kathleen Wallace (Dunedin)


2015 NATIONAL SINGLES CHAMPIONSHIP 
3/4 October 2015 - Horowhenua - 56 entries

National    Overall
Ranking     Place
Points 

TROPHY 
24            1       Georgio Vakauta (Vikings)
22            2       Nicolas Jegousse (Upper Hutt)
20            3=     Junior Purcell (Vikings)
20            3=     Michael Rocks (Bay View)
18            5=     Claire Wilson (Masterton)
18            5=     Peter Hamilton (Wanganui East)
18            5=     Sharon Cannon (Bay View)
18            5=     Shirley MacDonald (Otaki)

TROPHY CONSOLATION
16            9       Tom Paulo (Vikings)
15            10     Graeme Morris (Masterton)
14            11=   Gordon Ogden (Napier)
14            11=   Ray Pierce (Vikings)
13            13=   Annick Le Guen (Kapiti)
13            13=   Bob Bridge (Herne Bay)
13            13=   Christine Strichen (Wanganui East)
13            13=   Lewis Gill (Horowhenua)

PLATE
12            17     Kevin McFadgen (Kapiti)
10            18     Jean-Pascal Cuer (Herne Bay)
8              19=   Dez Grant (St. George)
8              19=   Enoka Smiler (Park Ave)
6              21=   Claire Bradburn (Silverstream)
6              21=   Colin Bunce (Alexandra)
6              21=   Dave Gatchell (Horowhenua)
6              21=   Yvonne Futcher (Wanganui East)

PLATE CONSOLATION
4            25      Allan Fletcher (Herne Bay)
2            26      Tony Simpson (Wanganui East)
2            27=    Tony Gatford (Kapiti)
2            27=    Marc Khull (Manawatu)
2            29=    Ann Hogg (Otaki))
2            29=    Margaret Maher (Northcote)
2            29=    Margaret Mordecai (Otaki)
2            29=    Sarah Jane Wright (St. George)

CONSOLANTE
2           33       Phillip Lyall (Dunedin City)
2           34       Marilyn Bunce (Alexandra)
2           35       Richard Browne (Christchurch)
2           36       Richard Turfrey (Wanganui East)
2           37       Sandra Hay (Alexandra)
2           38       Grant Bray (Kapiti)
2           39       David Beer (Alexandra)
2           40       Sheryl Parslow (Wanganui East)
2           41       Keith Dixon (Christchurch)
2           42       Alain Coulomb (Herne Bay)
2           43       Monica Smiler (Park Ave)
2           44       Lindsay Hay (Alexandra)
2           45       Chris Taylor (Christchurch)
2           46       Thierry Pannetier (Herne Bay)
2           47       Steve Frampton (Hataitai)
2           48       Dene Futcher (Wanganui East)
2           49       Eddie Campbell (Kapiti)
2           50       Trish Smart (Manawatu)
2           51       Maryon Beer (Alexandra)
2           52       Ken Haywood (Wanganui East)
2           53       Brett Maguira (Kapiti)
2           54       Alan Taylor (Kapiti)
2           55       Barbara Nicholls (Hataitai)
2           56       Ruby Vakauta (Vikings)


2015 NATIONAL CLUBS CHAMPIONSHIP
25/26 April 2015 - Rotorua - 15 Entries

PLACING
1st        Herne Bay Green
2nd       Vikings Maroon
3rd        Herne Bay Gold
4th        Panmure Pioneers
5th        Christchurch
6th        Dunedin City
7th        St George
8th        Bay View
9th        Masterton
10th      Wanganui East
11th      Mange Calliux
12th      Kapiti
13th      Vikings White
14th      Tauranga
15th      Alexandra


 

RESULTS - 2015 NATIONAL TRIPLES CHAMPIONSHIP 
6/7 March 2015 - Christchurch - 18 Entries

National     Overall
Ranking      Placing
Points  

TROPHY
24             1st       Bob Bridge (Masterton), Ray Pierce (Vikings), Ian Baker (Herne Bay)
22             2nd      Christine Strichen (Wanganui East), Claire Wilson (Masterton), Sharon Cannon (Bay View)
20             3rd=     Murray Porter (Bay View), Pete Hamilton (Wanganui East), John Greig (Kennedy Park)
20             3rd=     John Targett, Mark Richardson, Brian Westerbeek (Christchurch)

TROPHY CONSOLATION
18            5th       Bruno Falco, Stephane Montel, Emile Ferrand (Christchurch)
16            6th       Kathleen Wallace, Cathryn Lyall, Phillip Lyall (Dunedin City)
14            7th=     Art Vernon (Papanui), Andrew Findlay, Les Clearwater (Christchurch)
14            7th=     Chris Taylor, Tina Target, Karen Stephen (Christchurch)

CONSOLANTE
12            9th        Claire Bradburn, Brian Bradburn (Silverstream), Graeme Morris (Masterton)
10            10th      Richard Browne (Christchurch), Neville Frost, Warren McConnell (Dunedin City)
8              11th      Alain Carpentier, Goulven Robinet, Nicolas Xavier (Christchurch)
6              12th      Mavis Thompson (Timaru), Janet Goodin, Robbie Sihamau (Caversham)
4              13th      Sandra Hay, Lindsay Hay, David Beer (Alexandra)
2              14th      Angela Maxted (Kennedy Park), Ruby Vakauta (Vikings), Annick Le Guen (Kapiti)
2              14th      Kay George, Mervyn Wilson (St. Kilda), Roy Harry-Young (Caversham)
2              16th      Shannon Crequeur, Emily Hickman, Dion Biggs (Ashburton) (Youth Champions)
2              17th      Margaret Mordecai (Otaki), Shirley MacDonald (Horowhenua), Sheryl Parslow (Wanganui East)
2              18th      Keith Dixon (Christchurch), Marilyn Bunce, Colin Bunce (Alexandra)


RESULTS - 2015 NATIONAL WOMEN'S TRIPLES CHAMPIONSHIP
7/8 February 2015 - Stanley Bay - 7 Entries

PLACING 

TROPHY
1st         Sharon Cannon, Christine Strichen (Wanganui East), Claire Wilson (Masterton)
2nd        Ella Harris (Northcote), Eilleen Lippard (Kennedy Park), Sheryl Parslow (Wanganui East)
3rd=       Marilyn Bunce (Alexandra), Francoise Case (Herne Bay), Shirley MacDonald (Horowhenua)
3rd=       Anne Clayworth, Julie Leadbetter, Claire Matthews (Northcote) 

TROPHY CONSOLATION
5th        Catherine Maher (Hataitai), Margaret Maher (Northcote), Jean Parley (Stanley Bay)
6th        Claire Bradburn (Silverstream), Angela Maxted (Kennedy Park), Ruby Vakuata (Vikings)
7th        Ros Morton, Ann Shields (Herne Bay), Margaret Penny (Vikings)

© Copyright Petanque NZ 2019