PNZ Registered Coaches


Current Coaches 

Neville Frost
Technical Director of Coaching

   

INTERNATIONAL LEVEL COACHES        
Level 2        
Auckland
David Lippard - Herne Bay (2007)
Michael Emerson - Herne Bay (2007)
Wellington
Michael Rocks - Lives in Wellington (2007)
     
Level 1        
Auckland
Allan Fletcher - Herne Bay, Auckland (2018)
Andrew Mailei - Panmure Pioneers, Auckland (2018)
Jean Parley - Stanley Bay, Auckland (2018)

Wellington
Claire Bradburn - Silverstream, Wellington (2018)
Graeme Morris - Masterton, Wellington Region (2018)

 

South Island
Neville Frost - Dunedin City, Dunedin (2018)

 

 

   
NATIONAL COACHES        

Open Men

Andrew Mailei - Auckland

 

Open Women

Graeme Morris - Masterton

 

Senior Men and Women

 Murray Porter - Napier

 Jean Parley - Auckland 

   
REGIONAL COACHES        
Auckland  
Grant Hackett ... Herne Bay
Alan Heron ... Cockle Bay
Hawkes Bay 
Maurice Belz ... Bayview
Sharon Cannon ... Bayview
Wellington
Graeme Morris ... Masterton
South Island
John Targett ... Christchurch
Neville Frost ... Dunedin 
 
 CLUB COACHES        

 Auckland 
Jean Parley ... Stanley Bay 
Ann Shields ... Epsom 
Bill Peachey ... Hibiscus coast 
John Greig ... Kennedy Park 
Andre Noel ... Kennedy Park
Warren Barrett ... Cockle Bay 
Margaret Maher ... Northcote 
Anne Clayworth ... Northcote 
Alan Heron ...  Cockle Bay
Kevin Davis ... Epsom 
Charmain Mills ... Herne Bay 
Grant Hackett ... Herne Bay

 

 Wellington
Kath Alison ... Kapiti 
Claire Bradburn ... Silverstream 
Christine Stritchen... Wanganui 
Richard Turfrey ... Wanganui 
Ralph Priddle ... Masterton 
Dirk Winnie ...  Hataitai
Elva Cooper ... Manawatu 
Christine Daykin ... Manawatu 
Trish Smart ... Manawatu
Dave Gatchell ... Horowhenua 
Doc Murray ... Upper Hutt

 

 South Island
Keith Dixon ... Christchurch
Chris Taylor ... Christchurch
Diane Findlay ... Christchurch
Andrew Findlay ... Christchurch
Tina Targett ... Christchurch
John McKay ... Papanui
Maureen Morgan ... Papanui

Ron Thompson ... Timaru
Mavis Thompson ... Timaru 

 

South Island
Tom Stratton ... Taieri
Eric Ross ... Taieri 
Kay George ... St. Kilda
Janet Goodin ... Caversham
Ray Harry-Young ... Caversham
Reed Jamieson ... Waikouaiti
Marilyn Bunce ... Alexandra
Wayne Wilson ... Dunedin City
Neville Frost ... Dunedin City
Stewart Copeland ... Cromwell 

 

 
© Copyright Petanque NZ 2018