News

Format for the National Events

Notice of Format for the National Events.   All games will be timed except the Championship Final.   Quarter and Semi final times may be extended on the day, based on the time events start.   It is anticipated that the finals for each event will start around 4-4.30pm

Read More

Mock

Petanque in Oxford

Petanque in Oxford

Read More

New Zealand Oceania Team

The following people have been selected to represent New Zealand at Oceania 2019 -

Read More

Marco Foyot video

Thank you ‎Raymond Ager‎ for sharing this link. It is a great video.

Read More

Women's Triples entries

Entries for the National Women's Triples, this Friday (1st March) at Dunedin City Petanque are:

Read More

Entries for the 2019 National Triples

Graham Baird, Pam Baird, Carol Heads (Taieri) Mark Richardson, Neville Frost (Dn City), James Nicholson-Plank (Christchurch) Christine Taylor, Karen Stephen, Keith Dixon (Christchurch) Owen Young (Taieri), Karl Krupitza (Caversham), Glen Glamuzina (Northcote) Nadine Simpson (Dn City), Karen Bensdorp (Ashburton), Diana Glamuzina (Northcote) Jay Newton, Joanne Lippard, Robyn Chalmers (Herne Bay) Debbie Butler, Michelle Maxwell (Kapiti), Ella Harris (Hibiscus) Neville Bensdorp (Ashburton), Cathryn Lyall (Dn City), Kathleen Wallace (Alexandra) Michael Rocks (Bayview), Myles Cowper (Hataitai), Nick Jegousse (Southland) David Beer, Maryon Beer, Sandra Hay (Alexandra) Angela Maxted, Ann Shields (Herne Bay), Claire Bradburn (Silverstream) Janet Goodin, Bill Walls (Caversham), Pat O'Shea (Christchurch) Kay George, Roy Harry-Young, Jackson Gallagher (Caversham) Marion Harrison, Jan Guilford (Ashburton), Mavis Thompson (Timaru) Vaughan Husband (Manawatu, Alain Carpentier (Christchurch), Rafick Koleejan (Kapiti) Mervyn Wilson (St. Kilda), Les Clearwater, Paul Tamagushiku (Christchurch) Allan Fletcher, David Lippard, Ian Baker (Herne Bay) Nico Toyne (Vikings), Morgan Choveaux (Hataitai), Moises Burgos (Upper Hutt)   Lani Taraunu (Panmure Pioneers), Tasha Storey (Vikings), Steve Fitzgerald (Taieri) Jared Handford, Stephane Montel (Christchurch), Andre Noel (Kennedy Park) Bruno Falco, Nicolas Zavier (Christchurch), Erik Ross (Taieri) Marilyn Bunce, Colin Bunce, Lindsay Hay (Alexandra) David Peni, Tom Paulo, Adelys Taraunu (Panmure Pioneers) Richard Browne, Brian Westerbeek (Christchurch), Bob Bridge (Hibiscus)

Read More

© Copyright Petanque NZ 2020